Skip to content

16 Pikes Peak RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1990

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block287.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
44%
Improvement Value:$98,400
56%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,206+4.4%
2024$4,988+5.7%
2023$4,718+1.3%
2022$4,656+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 14146, Page 1978

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5318, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1990