Skip to content

8 Pikes Peak RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1982

Last Sale Price
$1,187,254
Last Sale Date
Jun 24, 1999

Property Information

Block287.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
38%
Improvement Value:$130,100
62%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,249+4.4%
2024$5,987+5.7%
2023$5,663+1.3%
2022$5,589+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,187,254
DeedBook 5715, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1982