Skip to content

17 Laurel LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$135,800
Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block287.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1484
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,484
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
41%
Improvement Value:$114,400
59%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+4.4%
2024$5,505+5.7%
2023$5,206+1.3%
2022$5,138+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,800

From:

To:

DeedBook 15933, Page 1418Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 10456, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5209, Page 144