Skip to content

37 Laurel LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1970

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 9, 1998

Property Information

Block287.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1968
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,968
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
41%
Improvement Value:$110,300
59%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,559+4.4%
2024$5,326+5.7%
2023$5,037+1.3%
2022$4,971+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5626, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1970