Skip to content

20 Abbie DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1976

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block287.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1562
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
45%
Improvement Value:$103,700
55%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+4.4%
2024$5,388+5.7%
2023$5,096+1.3%
2022$5,030+4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 17197, Page 908Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 16161, Page 467Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 14427, Page 676

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14018, Page 1411

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 12104, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1976