Skip to content

24 Leitz BoulevardTuckerton, NJ 08087

Built 1967

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block289
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
36%
Improvement Value:$132,900
64%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+4.4%
2024$5,919+25.0%
2023$4,736+1.3%
2022$4,675+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,376DeedBook 19095, Page 54Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 16755, Page 1576Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 12330, Page 1896

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11408, Page 30

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5372, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1967