Skip to content

39 Oak Leaf DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block291.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
31%
Improvement Value:$129,600
69%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562+4.4%
2024$5,329+17.8%
2023$4,524+4.2%
2022$4,341+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,488DeedBook 18992, Page 325Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

DeedBook 16891, Page 904Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 13707, Page 1718

Property Built

Built

Year Built: 1988