Skip to content

118 Oak Leaf DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1974

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block291.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-2AG 1708
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
30%
Improvement Value:$135,600
70%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+4.4%
2024$5,499+5.7%
2023$5,201+1.3%
2022$5,133+23.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,708DeedBook 17718, Page 1492Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 17691, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1974