Skip to content

138 Revolutionary RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1973

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block292.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1AG1480
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,480
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
46%
Improvement Value:$97,600
54%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,357+4.4%
2024$5,133+5.7%
2023$4,854+1.3%
2022$4,791+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,480DeedBook 17912, Page 245Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 16578, Page 1794Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 10340, Page 293

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5426, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1973