Skip to content

144 East Holly LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block294.02
Lot2.04
QualifierC0204
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class35
Description1S-W-W
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,282
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
32%
Improvement Value:$91,500
68%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,967+4.4%
2024$3,801+29.1%
2023$2,945+1.3%
2022$2,907+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,282DeedBook 19911, Page 1612Recorded1/27/2025

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,282DeedBook 19050, Page 990Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 16719, Page 1338Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$91,500

From:

To:

DeedBook 15888, Page 734Recorded9/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977