Skip to content

131 Holly CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1995

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block294.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-L-1AG
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,588
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
37%
Improvement Value:$154,700
63%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259+4.4%
2024$6,956+20.1%
2023$5,792+1.3%
2022$5,716+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,588DeedBook 18937, Page 1830Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,588DeedBook 18805, Page 1369Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5254, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5176, Page 491