Skip to content

20 North Boom WayTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block302.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-2AG2424
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
25%
Improvement Value:$237,400
75%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+4.4%
2024$9,031+5.7%
2023$8,541+1.3%
2022$8,430+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 16449, Page 1380Recorded7/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2014