Skip to content

125 Zelus StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2000

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block325.11
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
36%
Improvement Value:$75,800
64%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,479+4.3%
2024$3,336+5.0%
2023$3,178+1.9%
2022$3,120+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 16721, Page 1837Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 15638, Page 825Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10100, Page 1141

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5678, Page 647