Skip to content

211 Lake Champlain DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1977

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block325.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,614
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,150
29%
Improvement Value:$59,600
71%
Total Assessment$83,750

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+23.1%
2024$4,009+5.0%
2023$3,819+1.9%
2022$3,749+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,614DeedBook 19710, Page 1249Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 11961, Page 1430

Property Sale

Sale
$108,600
DeedBook 11177, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1977