Skip to content

201 Falcon DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1981

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block325.26
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
35%
Improvement Value:$87,300
65%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936+4.3%
2024$3,774+5.0%
2023$3,595+1.9%
2022$3,530+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 15851, Page 1284Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12259, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1981