Skip to content

317 Falcon DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1971

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 3, 2004

Property Information

Block325.27
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R 0864
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
47%
Improvement Value:$53,500
53%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,964+4.3%
2024$2,842+5.0%
2023$2,707+1.9%
2022$2,658+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12260, Page 1126

Property Built

Built

Year Built: 1971