Skip to content

233 Lexington DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1974

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block325.402
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1231
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,231
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
23%
Improvement Value:$79,300
77%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+4.4%
2024$2,918+5.7%
2023$2,760+1.3%
2022$2,724+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,231DeedBook 16827, Page 1854Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10793, Page 1170

Property Built

Built

Year Built: 1974