Skip to content

246 Lexington DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1977

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block325.403
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1144
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,144
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
27%
Improvement Value:$64,100
73%
Total Assessment$87,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,599+4.4%
2024$2,490+5.7%
2023$2,355+29.1%
2022$1,824+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
Sq Ft1,144DeedBook 17904, Page 1219Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977