Skip to content

224 Lexington DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1976

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block325.403
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1144
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,144
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
24%
Improvement Value:$75,700
76%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,936+4.4%
2024$2,813+5.7%
2023$2,661+1.3%
2022$2,626+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17154, Page 1313Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 16891, Page 1610Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14056, Page 1661

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 12896, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1976