Skip to content

233 Valley Forge DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block325.404
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1059
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage105,900
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
21%
Improvement Value:$88,100
79%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+4.4%
2024$3,165+5.7%
2023$2,994+1.3%
2022$2,955+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$134,500

From:

To:

Sq Ft105,900DeedBook 17338, Page 830Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 16600, Page 1372Recorded12/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985