Skip to content

316 Concord CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block325.404
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-1AG 1284
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,284
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
20%
Improvement Value:$98,200
80%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624+4.4%
2024$3,472+5.7%
2023$3,284+1.3%
2022$3,241+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,284DeedBook 17776, Page 1472Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14703, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1985