Skip to content

222 Yorktowne DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1977

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 10, 2011

Property Information

Block325.404
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,990
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
18%
Improvement Value:$119,800
82%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,329+4.4%
2024$4,148+5.7%
2023$3,923+1.3%
2022$3,872+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 14845, Page 682

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5379, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1977