Skip to content

222 Valley Forge DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block325.411
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,204
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$89,900
79%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,125+4.7%
2024$2,984+9.0%
2023$2,738+1.4%
2022$2,699+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 16424, Page 1633Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 12285, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1985