Skip to content

115 Lantern PlaceTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block325.411
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-1AG1348
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
20%
Improvement Value:$103,400
80%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+4.4%
2024$3,679+5.7%
2023$3,480+1.3%
2022$3,434+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 17294, Page 1056Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 16630, Page 1149Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5210, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1986