Skip to content

117 Lantern PlaceTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block325.411
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,260
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
18%
Improvement Value:$118,400
82%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,264+4.4%
2024$4,085+54.3%
2023$2,647+1.4%
2022$2,609+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,260DeedBook 18863, Page 278Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16597, Page 1160Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 15428, Page 891

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12834, Page 1879

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5725, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1986