Skip to content

123 Lantern PlaceTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block325.411
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,260
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
23%
Improvement Value:$86,400
77%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,816+5.2%
2024$2,677-2.8%
2023$2,755+1.4%
2022$2,715+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft1,260DeedBook 20154, Page 269Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft1,260DeedBook 19900, Page 1872Recorded1/13/2025

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16445, Page 57Recorded7/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986