Skip to content

131 Lantern PlaceTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Apr 15, 2010

Property Information

Block325.411
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1222
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,222
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
23%
Improvement Value:$85,000
77%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286+4.4%
2024$3,148+5.7%
2023$2,978+1.3%
2022$2,939+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 14577, Page 668

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5307, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1986