Skip to content

234 Valley Forge DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block325.411
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1236
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,236
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
22%
Improvement Value:$85,200
78%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,218+4.4%
2024$3,083+5.7%
2023$2,916+1.3%
2022$2,878+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 16883, Page 1076Recorded9/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985