Skip to content

226 Valley Forge DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1985

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block325.411
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1236
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,236
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
24%
Improvement Value:$75,300
76%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,924+4.4%
2024$2,802+5.7%
2023$2,650+1.3%
2022$2,616+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,236DeedBook 18429, Page 327Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 16802, Page 1341Recorded7/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985