Skip to content

209 Mohican LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block325.414
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,047
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
22%
Improvement Value:$83,700
78%
Total Assessment$107,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,929-3.8%
2024$3,046+5.7%
2023$2,881+1.3%
2022$2,843+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14146, Page 593

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 11055, Page 637

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10288, Page 1370

Property Built

Built

Year Built: 1987