Skip to content

229 Mohican LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block325.414
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage882
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
27%
Improvement Value:$62,800
73%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,054+5.5%
2024$1,947+7.3%
2023$1,814+1.7%
2022$1,784-18.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft882DeedBook 17277, Page 1445Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12441, Page 457

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11351, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1987