Skip to content

112 Mohican LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block325.416
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-1AG1460
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,460
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
18%
Improvement Value:$109,800
82%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+4.4%
2024$3,799+5.7%
2023$3,593+1.3%
2022$3,546+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,460DeedBook 17692, Page 807Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13768, Page 1742

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 11435, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1987