Skip to content

104 Danbury DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block325.416
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page7101

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1436
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,436
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
18%
Improvement Value:$108,100
82%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,905+4.4%
2024$3,742+5.7%
2023$3,539+1.3%
2022$3,493+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,500

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 16529, Page 123Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5541, Page 707

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 5140, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1994