Skip to content

134 South Captains DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block325.41
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-Z 1222
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,222
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
37%
Improvement Value:$134,200
63%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+4.3%
2024$6,048+5.0%
2023$5,761+1.9%
2022$5,657+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,222DeedBook 18715, Page 276Recorded10/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2014