Skip to content

206 Lake Winnipesaukee DrTuckerton, NJ 08087

Built 1973

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block325.72
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage972
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
50%
Improvement Value:$70,300
50%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127+4.3%
2024$3,958+5.0%
2023$3,770+1.9%
2022$3,701+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft972DeedBook 19784, Page 190Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 13113, Page 1955

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 10564, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1973