Skip to content

201 Lake Crystalbrook Dr.Tuckerton, NJ 08087

Built 1978

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block325.76
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1288
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,288
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
48%
Improvement Value:$78,100
52%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,425+4.3%
2024$4,243+5.0%
2023$4,042+0.0%
2022$4,042+82.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 18151, Page 1810Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5591, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1978