Skip to content

850 Center StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block325.76
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
45%
Improvement Value:$95,800
55%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+4.5%
2024$4,671+5.3%
2023$4,438+2.0%
2022$4,352+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 12651, Page 570

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 5195, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1982