Skip to content

840 Center StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1980

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block325.76
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1740
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
49%
Improvement Value:$79,300
51%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596+4.3%
2024$4,407+5.0%
2023$4,198+1.9%
2022$4,122+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 16983, Page 1057Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 16431, Page 895Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16253, Page 1089Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 14890, Page 316

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5222, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1980