Skip to content

836 Center StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1980

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block325.76
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,728
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
46%
Improvement Value:$91,200
54%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,961+4.3%
2024$4,757+5.0%
2023$4,532+1.9%
2022$4,449+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,728DeedBook 19254, Page 966Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14686, Page 1940

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 10832, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1980