Skip to content

18 Lake Singleton CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1964

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block325.87
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
60%
Improvement Value:$53,300
40%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,927+4.3%
2024$3,766+8.3%
2023$3,477+1.9%
2022$3,413+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft720DeedBook 19132, Page 1110Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 16143, Page 1497Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964