Skip to content

12 Lake Singleton CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1964

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block325.87
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
48%
Improvement Value:$86,100
52%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+4.3%
2024$4,692+21.2%
2023$3,872+1.9%
2022$3,802+17.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft728DeedBook 18873, Page 15Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 17332, Page 108Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 16764, Page 357Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$187,900
DeedBook 11596, Page 840

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10247, Page 1493

Property Built

Built

Year Built: 1964