Skip to content

281-299 Mathistown RoadTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$16,044,250
Last Sale Date
Nov 21, 2021

Property Information

Block325
Lot7.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-S-A
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage9.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$923,100
8%
Improvement Value:$11,042,800
92%
Total Assessment$11,965,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$354,550+4.4%
2024$339,712+5.7%
2023$321,284+1.3%
2022$317,096+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,044,250
DeedBook 18885, Page 409Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 10535, Page 150