Skip to content

98 Cedarbrook LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block326.08
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page6205

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
32%
Improvement Value:$155,100
68%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+4.4%
2024$6,439+5.7%
2023$6,090+26.2%
2022$4,826+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,500DeedBook 19172, Page 106Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$316,500
Sq Ft1,500DeedBook 18336, Page 1781Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft1,500DeedBook 17847, Page 56Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 15795, Page 237Recorded5/1/2014

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 14606, Page 1938

Property Built

Built

Year Built: 1988