Skip to content

2 Ridgeway LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block326.104
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2111

Building Details

Building Class16.5
Description2S-S/AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,079
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
16%
Improvement Value:$222,700
84%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+4.4%
2024$7,532+12.7%
2023$6,680+1.3%
2022$6,593+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 17098, Page 759Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14844, Page 1

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 13832, Page 1721

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 13110, Page 1852

Property Sale

Sale
$323,252
DeedBook 12241, Page 1045

Property Built

Built

Year Built: 2004