Skip to content

9 Sycamore DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Feb 17, 2012

Property Information

Block326.16
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2113

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG2101
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,101
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
29%
Improvement Value:$177,600
71%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+4.3%
2024$7,034+5.0%
2023$6,701+1.9%
2022$6,579+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 15195, Page 1467

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13041, Page 1281

Property Sale

Sale
$162,367
DeedBook 10558, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 2001