Skip to content

30 Hillcrest LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block326.16
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2114

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG1682
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,682
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
30%
Improvement Value:$164,400
70%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926+4.3%
2024$6,642+5.0%
2023$6,327+1.9%
2022$6,211+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16148, Page 1239Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$316,900
DeedBook 13228, Page 832

Property Sale

Sale
$166,052
DeedBook 10694, Page 1586

Property Built

Built

Year Built: 2001