Skip to content

22 South Burgee DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2016

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block326.33
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-Z
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,438
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
27%
Improvement Value:$212,800
73%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,647+17.7%
2024$7,348+11.1%
2023$6,614+1.9%
2022$6,494+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,438DeedBook 18793, Page 1491Recorded11/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$80,500

From:

To:

DeedBook 15794, Page 580Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10566, Page 800