Skip to content

13 Tall Timber DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block329.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,514
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
41%
Improvement Value:$117,000
59%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,893+4.4%
2024$5,647+17.4%
2023$4,812+1.3%
2022$4,749+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500
Sq Ft1,514DeedBook 19027, Page 171Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 14442, Page 1648

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5657, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1988