Skip to content

27 Pinehurst DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block330.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-2AG 1295
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,295
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
51%
Improvement Value:$86,700
49%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,242+4.4%
2024$5,022+5.7%
2023$4,750+1.3%
2022$4,688+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14637, Page 1045

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5289, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1970