Skip to content

47 Pinehurst DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block330.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-Z-2AG1405
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,700
45%
Improvement Value:$112,600
55%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+4.4%
2024$5,857+5.7%
2023$5,539+1.3%
2022$5,467+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,405DeedBook 20247, Page 1198Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16941, Page 1721Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14747, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1969